0212 222 71 66 Pazartesi - Cumartesi 09:00 - 18:00
BİZİ TAKİP EDİN :

Blog

RAID Redundant Array of Independent Disks - Disk dizini..(RAID nedir ?)
RAID Redundant Array of Independent Disks - Disk dizini..(RAID nedir ?)
RAID Redundant Array of Independent Disks - Disk dizini..(RAID nedir ?)

RAID Nedir ? CCTV depolama sistemi hakkında bilgiler..

RAID Nedir? CCTV depolama sistemi hakkında ön bilgiler.
RAID (Redundant Array of Independent Disks, Türkçe: Bağımsız Disklerin Yedekli (artıklı) Dizisi) 
RAID Bir depolama cihazı değildir, RAID depolama cihazlarındaki disklerin yazma okuma çalışma şeklini yöneten ve veri güvenliğini sağlayan hardware/software çözümlerdir.
RAID sistemin genel olarak sistemi hızlandırmaz, genel sisteminin çökmesini engellemez, sistem geneline virüs girmesini durduramaz, operatör tarafından dosyaların, programların yada verilerin silinmesine engel olamaz.
RAID Çeşitli nedenlerle bozulan hard disklerdeki önemli veri kayıplarını önler, düşük risk, sürekli ve verimli çalışabilirlik düzeyini arttırmak gibi amaçlar sağlar.

CCTV kamera güvenlik sistemlerinde 6 ay,9 ay, 1 yıl gibi görüntü depolaması amaçlanıyor ise RAID çözümünü kullanmak kaçınılmazdır.365 gün video kayıt görüntü arşivinin olmasını sağlamak için veri güvenliği önleminin alınmasını gerektirir. Uzun süreli veri arşivi ihtiyacı, geçmiş zaman verilerine dönüşün sorgulamanın önemli olduğunu belirtmektedir. Kayıtların güvenliği ve sürekli çalışabilirliği sağlamak için sistem güvenliğine her bakımdan önem verilmesi gereklidir. Profesyonel konumda NVR Server ve storage, nas,ıp san gibi görüntü kayıt depolama cihazlarının her birinde RAID disk yönetiminin olması genel standartları sağlamak için gereklidir.

Genel RAID Çeşitleri:
RAID 0: Performans sağlamak ve  genel kapasite bütünlüğü elde etmek için kullanılır en az 2 disk ile oluşturulur, veriler disk bölümlerinin hepsine birden yazılır. Disklerden biri bozulduğunda tüm verilerin tamamı kaybedilir, disklerin adedi kadar toplam kapasite miktarını elde edilir.
RAID 1 : Yedeklilik ve risk yönetimi için tüm veriler aynı anda tanımlanan 2 diske beraber yazılır böylece aynalama ,mirroring denilen bu yöntem ile 1disk bozulduğunda sorun olmamış 2. diskle sistem çalışır. Kapasite hesabında 2 disk kapasitesi, 1 disk kapasitesine eşittir.
RAID 5: Sistemlerde günümüzde en yaygın olarak kullanılan çözümdür. Parity ve veri bilgisi tüm disklere parçalara ayrılarak disklere kaydedilir. Bir disk arızalandığında diğer diskler onun görevini işlevini paylaşarak çalışmaya devam eder, bu nedenle en az 3 adet disk ile oluşturulur. Bozulan tek bir diskin güvenliği esastır ve toplam kapasite bir disk eksik olarak hesaplanır. Her disk demeti için bir disk yedek olarak tanımlanabilir.
RAID 6: Sistemlerde günümüzde en yaygın olarak kullanılan çözümdür. Parity ve veri bilgisi tüm disklere parçalara ayrılarak disklere kaydedilir. İki disk arızalandığında diğer diskler onun görevini işlevini paylaşarak çalışmaya devam eder. Bozulan iki diskin güvenliği esastır ve toplam kapasite iki disk eksik olarak hesaplanır. Her disk demeti için iki disk yedek olarak tanımlanabilir.(örnek 8 adet x 4TB Disk = net olmamakla beraber 32TB
- 2 Disk RAID 6 güvenliği çin ayrılır, kullanılabilen kapasite net olmamakla beraber 24TB )

 

JBOD: Bir demet disk anlamına gelen ve farklı kapasitedeki disklerin bir arada kullanılabildiği bir çözümdür.
RAID 0 çözümüne yapısal olarak benzemektedir diskler sıralı olarak kullanılır ve her hangi bir disk arızasında tüm veri yapısı zarar görür.

Hot Spare: RAID sistemi dahilinde çalışan disklerden, bir diskin bozularak sorunlu olması durumunda, 
sorunlu olan hard diskin yerine beklemede tanımlanan ve otomatik devreye giren diske verilen isimdir.
Hot Swap: RAID sistemi dahilinde çalışan disklerden herhangi birinin bozulması durumunda,
sistemi kapatmadan bozulmuş diski kızaklı yuvalarından çıkartarak, yerine sağlam diski takabilme özelliğidir.
(Bozuk disk kızaklı yuvalarından kolay bir şekilde çıkarılmalıdır, sistem kapatılmamalıdır, yeni disk yuvasına takıldığında disk otomatik göreve devam edebilir olmalıdır)
Hot Plug: Her hangi bir kesinti olmadan çalışan bilgisayar sistemine yeni bir bileşen eklenmesi ve bileşenlerin otomatik olarak bilgisayar sistemi tarafından algılanmasıdır. Sisteme yeniden başlatma restart yapılmaz.(hot swap yada hot spare ile karıştırılmaması gerekir)hot swap bir sistem hot plug yapıyı genelde desteklemektedir.

Hot Plug + Hot Spare + Hot Swap + RAID5 = Sistem yapısında, diskin arızalanması durumunda, server sunucu, NVR kapatılmaz, disk demeti genelinde veri kaybı oluşmaz, felaket senaryosu oluşmadan risk için anlık önlem alınmış ve veri bütünlüğü korunmuş olur. Profesyonel depolama kayıt sistemine ait tüm cihazlar disk arızası durumlarında tak-çalıştır ve RAID fonksiyonlarına sahip olmalıdır.

 

 

Bu bilgilendirme yazısı : 17.01.2010/2016 ' da yazılmıştır,düzenlemeler yapılmaktadır.
Örnek bilgi amaçlı yayınlanmaktadır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kullanılamaz.

Yazan: İlker SÖYÜK , Kaynak :http://projeplatform.com/    www.cenova.com.tr   www.tiandyturkiye.com